20 / 05 / 2016

Pozivamo Vas na tribinu ADU

Pozivamo Vas na tribinu Akademije dramske umjetnosti: Zašto obrazovanje za kreativne industrije nije dio strategije RH?
Srijeda 25.05.2016. u 12h, Dvorana F22  – Nova akademijska scena, Frankopanska 22, Zagreb

PLAKAT2

Kreativne industrije su u kontinuiranom rastu, karakterizira ih stabilnost i održivost doprinosa brutto državnom proizvodu, no zemlje poput Hrvatske još uvijek nemaju nacionalnu strategiju za njihov razvoj, ne shvaćaju se kao ključni generatori prihoda i jedan od najvažnijih elemenata u osnaživanju gospodarstva. Kulturne industrije se i dalje konzervativno promatraju kao irelevantni privredni subjekti i subjekti društvenog razvoja. Posljedično, sustav visokog obrazovanja umjetničkog područja koje najvećim dijelom obrazuje buduće stručnjake ovih industrija nije usklađeno s međunarodnim mjerilima. Pravni okviri i sustav financiranja visokog obrazovanja, pa tako i državni proračun na mjestu definicije sredstava za visoko obrazovanje ne prepoznaje umjetničko istraživanje, specifičnosti kao što su ispitna produkcija, činjenicu da tehnologije nisu pomoćni nego temeljni alati, važnost međunarodne umjetničke suradnje i razmjene i sl. Društvo u cjelini i dalje, poput stajališta karakterističnog za zemlje u razvoju dvadesetog stoljeća, poima umjetničko područje kao nešto što “košta” državu. A brojke pokazuju upravo suprotno.

Na tribini će govoriti:

Aleksandar Battista Ilić, izv. prof., dekan, ALU

prof. dr. sc. Bojan Baletić, Arhitektonski fakultet u Zagrebu

dr. sc. Ivana Rašić Bakarić, Ekonomski institut, Zagreb

Tatjana Aćimović, doc. art., prodekanica za poslovanje, ADU

Boris Dmitrović, filmski producent

Tribina se održava u sklopu Mjeseca kreativnih i kulturnih industrija 2016.

Autor: wpaduadmin