Studij montaže
Umjetnički studij montaže utemeljili su Radojka Tanhofer, ugledna filmska montažerka i Branko Belan, filmski redatelj i filmolog 1969. godine. Studij je od samog početka koncipiran kao samostalni umjetnički studij, ali je u svojoj realizaciji blisko povezan sa studijem filmske i tv režije, studijem snimanja i studijem produkcije. Studij montaže od početka se temelji na umjetničkom praktičnom radu: studenti u sklopu glavnih umjetničkih kolegija samostalno rade na svojim montažnim vježbama te surađuju sa studentima srodnih studija na zajedničkim projektima i kroz realizaciju tih projekata se upoznaju s načelima struke i vrijednostima timskoga rada. Uz umjetničke predmete, studenti slušaju i strukovno vezane predmete te teorijske i filmološke predmete.
Tijekom svoje povijesti, studij montaže prošao je više reformi koje su podrazumijevale produljivanje trajanja studija, širenje stručnih područja podučavanja, praćenje razvoja i usvajanje suvremenih alata za montažu i montažu zvuka. Implementacijom bolonjskog procesa, od 2005. godine Studij montaže podijeljen je na:
- trogodišnji preddiplomski studij Montaže (BA)
- dvogodišnji diplomski studij Montaže (MA) s dva usmjerenja i to:
- usmjerenje Montaža
- usmjerenje Oblikovanje zvuka
Odsjek montaže danas ostvaruje uspješnu međunarodnu suradnju s brojnim europskim i svjetskim uglednim filmskim školama te tako, primjerice, pokreće međunarodnu radionicu European Editing Masterclass s filmskim školama iz Poljske, Češke i Slovačke, u sklopu projekta GLE (Global Learning Exchange) surađuje s filmskom školom iz Chicaga, a od 2018. godine partner je u projektu OIRFET (Open innovative resources for filmmaking education and training) u sklopu kojeg surađuje na izradi nastavnih materijala i metoda za korištenje u obrazovanju budućih montažera, a studenti i nastavnici sudjeluju u brojnim Erasmus projektima.
O uspješnosti studijskog programa montaže govori i podatak da je 90% završenih studenata našlo posao u struci. Diplomirani studenti djeluju na području filma, televizije, kulture, školstva, marketinga, arhivistike… Oni koji su otišli u inozemstvo uspješno su se zaposlili u svojoj struci te postižu zapažene rezultate u gradovima kao što su London, Amsterdam, Los Angeles, New York.
PREDDIPLOMSKI STUDIJ MONTAŽE I UMJETNIČKA NASTAVA
Preddiplomski studij montaže traje tri godine, odnosno šest semestara tijekom kojih se stječe 180 ECTS bodova. Nastava se realizira kroz obvezne i izborne predmete koji se dijele na: glavne umjetničke predmete, stručne predmete te teorijske i opće predmete.
Preddiplomski studij montaže razvija stručna znanja i vještine, imaginativnost i znanje nužnih u realizaciji jednostavnijih i srednje složenih filmskih i drugih audiovizualnih djela. Studij se naslanja na najsuvremenije teorijske te estetske spoznaje o funkcioniranju filma kao umjetničkog djela, a istodobno svojim nastavnim planom i programom prati tehničko-tehnološke promjene koje donosi razvoj digitalne tehnologije te filmska industrija kao takva.
Samostalni zadaci u sklopu glavnih umjetničkih predmeta Montaža i Montaža zvuka u svim su domenama organizirani tako da pred studenta postupno postavljaju sve složenije izazove vezane uz montažne i dramaturške konstrukcije.
Umjetnička nastava iz glavnih umjetničkih predmeta Montaža i Montaža zvuka koncipirana je kao splet prezentacije radova, grupne analize i rasprave (brainstorminga), s teorijskim izlaganjima nastavnika, demonstracijama i razmjenom iskustava.
PRIJAMNI ISPIT
Upisna kvota za preddiplomski studij montaže je 5 studenata.
Sve informacije o uvjetima za pristup prijamnom ispitu, tijeku prijamnog ispita, preporučenoj literaturi i svi detaljima dostupne su na mrežnim stranicama ADU (Pravilnik Prijamnog ispita za preddiplomski studij montaže ADU, Informacijska knjižica).
KOMPETENCIJE PO ZAVRŠETKU PREDDIPLOMSKOG STUDIJA MONTAŽE
- razumijevanje temeljnih perceptivnih zakonomjernosti “procesiranja” montažnog prijelaza
- vještina detekcije prikladnih zakonomjernosti u analizi filmskih primjera i vlastitom stvaralačkom radu
- sposobnost pronalaženja prikladne zakonomjernosti za pojedinačne slučajeve, te vještina komuniciranja o strukturnim aspektima pojedinih rješenja
- montaža strukturno jednostavnijih igranih formi
- montaža dokumentarnog materijala (vijesti, reportaže….)
- videomix ne-igranih televizijskih formi
- videomix igranih televizijskih formi
- montaža reklama, filmskih najava, muzičkih spotova…
- montaža promotivnih filmova za gospodarstvo
- montaža edukativnih filmova
- montaža zvuka u svim gore navedenim formama
- vođenje kontinuiteta (skripta) na tv snimanju (s više kamera, direktni prijenosi, kontakt emisije, emisije u živo, snimanje tv drama i serija)
- vođenje kontinuiteta na snimanju igranog filma
Osposobljenost za rad po završetku preddiplomskog studija montaže
- montažer (cutter)
- montažer zvuka
- mixer slike
- realizator
- sekretarica režije (script)
MOGUĆNOSTI NAKON ZAVRŠETKA PREDDIPLOMSKOG STUDIJA MONTAŽE
Po završetku preddiplomskog studija montaže student stječe naziv: prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) montaže (međunarodna titula: univ. bacc. art. montaže).
Prvostupnik/prvostupnica montaže može pratiti bilo koji diplomski studij na ADU uz uvjet prethodno položenog prijamnog ispita. Na ostalim fakultetima i Akademijama može pratiti sve diplomske studijske programe vezane uz film, multimediju, dizajn, novinarstvo.