Politika osiguravanja kvalitete na Sveučilištu u Zagrebu
Uspostava kulture kvalitete u djelovanju Sveučilišta u Zagrebu važna je zadaća Sveučilišta. Osiguravanje kvalitete u sva tri vida misije Sveučilišta (obrazovanje, istraživanje, transfer znanja) odgovornost je Sveučilišta, a brigu o kvaliteti treba provoditi na svakom radnom mjestu i svim područjima djelovanja. Sustav za osiguravanje kvalitete treba biti uspostavljen temeljem odgovarajućih dokumenata (pravilnici i priručnici), uz primjenu standarda (kao što je Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area-ESG) i dobre prakse gdje takva praksa postoji. Za održive postupke osiguravanja kvalitete treba se uspostaviti prikladna organizacijska struktura. međutim, svaki zaposlenik Sveučilišta i svaki student ima odgovornost za kvalitetu u kontekstu svojih profesionalnih ili studentskih obveza.
Sveučilište u Zagrebu kao osnovnu značajku sustava osiguravanja kvalitete postavlja čuvanje akademskih vrijednosti Sveučilišta i postizanje akademskih standarda te u skladu s tim uspostavlja prikladan sustav osiguravanja kvalitete.
Temeljna su načela uspostave sustava osiguravanja kvalitete:
- Uspostaviti način rada i standarde koji će voditi prema unapređenju kvalitete nastavnog, istraživačkog i umjetničkog rada kao i unapređenju djelatnosti koje pridonose razvoju gospodarstva i društva u skladu sa strateškim razvojnim ciljevima Sveučilišta u zagrebu i njegovih sastavnica.
- Izvoditi aktivnosti sustava osiguravanja kvalitete u skladu sa strateškim dokumentima Sveučilišta, pravnom regulativom u Republici Hrvatskoj, ESG standardima te kriterijima za vanjska vrednovanja Agencije za znanost i visoko obrazovanje.
- Razviti procese provedbe akademskih i administrativnih aktivnosti i provoditi ih na razvidan način.
- Uspostaviti sustav praćenja indikatora unapređenja kvalitete kako bi se koristili u procesu donošenja odluka i strateškog planiranja.
- Razvijati sustav u uskoj suradnji sa svim njegovim dionicima: studentima, poslodavcima, društvenom zajednicom na lokalnoj i nacionalnoj razini, nadležnim ministarstvom i nacionalnim agencijama.
Sustav osiguravanja kvalitete pripada uobičajenim funkcijama Sveučilišta i dio je njegova svakodnevnog rada. Odgovornost za sustav osiguravanja kvalitete u nadležnosti je Rektora i Senata, koji uz pomoć Odbora i Ureda za upravljanje kvalitetom nadziru uspostavu i provedbu sustava za osiguravanje kvalitete. Na provedbenoj razini sustavom za osiguravanje kvalitete upravlja prorektor zadužen za to područje. Za sustav osiguravanja kvalitete na sastavnicama odgovorni su dekan i vijeće sastavnice, a na provedbenoj razini sustavom upravlja povjerenstvo za upravljanje kvalitetom sastavnice.
Politika osiguravanja kvalitete na Sveučilištu u Zagrebu redovito se provjerava i prema potrebi Senat donosi dokument prilagođen novim potrebama.
Politika osiguravanja kvalitete na Akademiji dramske umjetnosti
Cilj sustava osiguravanja i unapređivanja kvalitete (u daljnjem tekstu: sustav kvalitete) na Akademiji je izgradnja institucijskih mehanizama za sustavno vrednovanje svih djelatnosti, te koordiniranje razvojnih programa s trajnom svrhom promicanja visokih standarda profesionalnog i stručnog razvoja u svim područjima djelovanja (uprava, nastavnici, studenti, administrativne službe, stručna tijela za kvalitetu) Akademije.
Pri izgradnji sustava kvalitete na Akademiji uzimaju se u obzir specifičnosti u području umjetničkog i znanstveno-istraživačkog i razvojno-stručnog rada.
Svrha sustava kvalitete je uspostava načela, kriterija i metoda vrednovanja učinkovitosti, poštujući odredbe Zakona o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju i Pravilnika o sustavu osiguravanja kvalitete na Sveučilištu u Zagrebu.
U stvaranju i razvoju sustava kvalitete na Akademiji sudjeluju i rezultatima njegove primjene koriste se svi unutarnji i vanjski dionici u obrazovnom procesu i umjetničkom, znanstvenom, istraživačkom i stručnom radu.
Unutarnji dionici jesu studenti, nastavnici, suradnici, administrativno, tehničko i pomoćno osoblje.
Vanjski dionici su pravne i fizičke osobe vezane uz aktivnosti Akademije (ustanove ostalih razina umjetničkog obrazovanja, ostale institucije sustava obrazovanja, ustanove iz područja kulture, lokalna i državna uprava, studenti koji su završili bilo koju razinu studija).