18 / 12 / 2018

Nagrada Ante Peterlić dodijeljena Tomislavu Šakiću

dodjela_02-768x495
Tomislavu Šakiću nagradu uručuje predsjednik HDFK-a Igor Saračević (Fotografija: Robert Jukić)

Ovogodišnja nagrada Ante Peterlić za filmsku publicistiku dodjeljena je autoru Tomislavu Šakiću, vanjskom suradniku ADU na filmološkim studijima, za filmološku knjigu „Modernizam u hrvatskom igranom filmu“, objavljenu 2016., u nakladi Disputa iz Zagreba. Višnja Vukašinović, Dragan Jurak, Janko Heidl sudjelovali su u radu žirija za dodjelu ove nagrade, a prema njihovom obrazložneju, u „Modernizmu u hrvatskom igranom filmu“, podnaslovljenom „Nacrt tipologije“, Šakić suvereno rašiva povijest hrvatskog filma da bi je iznova sašio na potki modernističkog diskursa. Oslanjajući se ponajprije na teorijsko određenje filmskog modernizma kakvo je u 21. st. ponudio mađarski povjesničar i teoretičar filma András Bálint Kovács, Šakić uvjerljivo dokazuje da je hrvatski – a i jugoslavenski – cjelovečernji igrani film bio modernistički istovremeno kad su to bili i filmovi širom svijeta, da se uklapa se u sve relevantne periodizacije i tipove klasifikacija koje je ponudila inozemna filmološka literatura o modernizmu, a da je na margini umjetničke relevantnosti zapeo bez valjanog razloga. „Modernizam u hrvatskom igranom filmu“ Tomislava Šakića originalan je, unekoliko i prekretnički rad, tematski i metodološki jedinstven u hrvatskoj filmskoj historiografiji, iznimno vrijedan i kao zaokruženo djelo i kao poticaj za daljnje rasprave, razrade i istraživanja.

Nagrada Ante Peterlić novo je uvedena nagrada Hrvatskog društva filmskih kritičara, a dodjeljuje se bijenalno, za izvrsnost u filmskoj publicistici, autorima ili urednicima, za radove objavljene kao zasebna izdanja – knjige, časopise, zbornike, monografije i sl. – originalno na hrvatskom jeziku i na području Republike Hrvatske. Ove godine dodjeljena je prvi put, a u konkurenciji su bila djela objavljena u 2016. i 2017. g.

Tekst i fotografija: http://www.hdfk.hr/

Autor: Tea Jerić-Zanini