21 / 01 / 2019

Javne ispitne izvedbe Odsjeka plesa

Odsjek plesa

Odsjek plesa poziva vas na javne ispitne izvedbe studenata prve i treće godine studija suvremenoga plesa iz kolegija Izvedbena radionica i Izvedbeni projekt 1, koje će biti održane 25. i 26. siječnja u 20 sati u dvorani F22 – Novoj akademijskoj sceni (Frankopanska 22).

Ulaz je besplatan!

Izvedbe su nastale u suradnji s koreografkinjama Zrinkom Šimičić Mihanović i Aleksandrom Janevom Imfeld.

*foto: Matej Jurčević

Zglob

Autorica: Zrinka Šimičić Mihanović

Zglob je praznina. Prostor između. Istovremeno razdvaja i spaja. Omogućuje pokret.

Zglob je rezultat prve Izvedbene radionice u kojoj sudjeluju studentice prve godine izvedbenog i nastavničkog smjera preddiplomskog studija plesa.

Proces rada u trajanju od tri tjedna (45 nastavnih sati) bio je usmjeren na osvještavanje misaonog procesa koji vodi ili prati određeni pokret; na seljenje pažnje između vlastitog tijela i okolnog prostora, unutarnjih i vanjskih zbivanja i uvjetovanja; na razvijanje osjećaja ‘odgovornosti’ za pokret cjeline.

Bavili smo se onime što pokreće, više nego formom pokreta. Verbalno artikulirajući misli koje prethode ili prate određenu radnju, usredotočili smo se na razotkrivanje procesa nastanka plesnog, odnosno izvedbenog materijala. Plesačice izvedbu grade kroz niz uvjetovanosti i međuovisnosti elemenata koji čine trenutak.

Metodologija rada oslanja se na principe razvijane kroz projekte Pokret Mislim Okret i Indigo autorica Zrinke Užbinec, Sonje Pregrad i Zrinke Šimičić Mihanović.

Izvode studentice studija suvremenoga plesa:

a) BA1 izvedbeni smjer: Anika Cetina, Ela Đimoti, Luna Lilek, Valentina Miloš, Dora Pocedić, Margareta Sinković, Linda Tarnovski
b) BA1 nastavnički smjer: Sunčica Bandić

Autor glazbe i izvođač: Miro Manojlović

Oblikovateljica svjetla: Sara Bundalo

Tanka linija

Autorica: Aleksandra Janeva Imfeld

Krenuvši od ‘točkica’, radne metode Aleksandre Janeve Imfeld, koja plesaču omogućuje iskušavanje načina kretanja i traženje vokabulara pokreta drukčijih od njegovih uobičajenih izbora, kakvima katkad i nesvjesno pribjegava, jedanaestero plesača – studenata treće godine izvedbenoga smjera Odsjeka plesa ADU-a – zajednički oblikuje plesnu građu. Tijekom čitavoga procesa ustrajalo se na grupnoj dinamici i usuglašavanju oko finalne građe. Temeljene na tematski uokvirenim zadacima, a pritom ne definitivno učvršćena pokreta, pojedinačne scene sklapaju se u cjelinu svaki put različitim redoslijedom, ne bi li se tako zadržala živost građe i potaknulo plesače na budnost i nalaženje rješenja u hodu kojima mogu primjereno odgovoriti na nove konstelacije. Predstava proizlazi iz fizičkosti, pri čemu nerijetko kompleksne tjelesne akcije zahtijevaju izniman mentalni napor plesača, najčešće s obzirom na kontrolu nad istodobnim artikuliranjem pokreta s pomoću različitih dijelova tijela, dok se apstraktni pokret boji zadanim emocijama, stanjima ili situacijama.

Izvode studenti studija suvremenog plesa, BA3 izvedbeni smjer: Ivana Bojanić, Dora Brkarić, Viktorija Bubalo, Lara Frgačić, Ana Javoran, Mate Jonjić, Tea Maršanić, Ariana Prpić, Endi Schrotter i Mia Štark

Koreografija, scenografija i kostimografija: svi studenti i Aleksandra Janeva Imfeld

Autor glazbe i izvedba: Miro Manojlović

Autorica teksta i ‘vanjsko oko’ procesa: Ivana Slunjski

Oblikovanje svjetla: Sara Bundalo

Grafičko oblikovanje plakata: Neva Zidić (MA1 Studij dizajna, smjer Vizualne komunikacije)

Fotografije: Matej Jurčević (BA3 Studij snimanja, ADU)

Organizacijski poslovi: Irma Omerzo

Programi u F22 – Novoj akademijskoj sceni održavaju se uz potporu Ministarstva kulture RH.