06 / 05 / 2019

Ciklus završnih radova studenata studija Produkcije: izložba-akcija “Štakori”

Screenshot 2019-05-03 at 13.09.29

Zrinka Ružičić i Martin Šatović: Štakori

Otvorenje izložbe:  četvrtak, 9. svibnja 2019. u 20 sati
F22 – Nova akademijska scena, ADU, Frankopanska 22

Izložba će biti otvorena za javnost:
Petak 10. svibnja 2019. – 20-23h
Subota 11. svibnja 2019. – 20-23h

Izložba autora Zrinke Ružičić i Martina Šatovića pod nazivom Štakori, predložena je i realizirana kao završni rad Ivone Zulim, studentice 3. godine preddiplomskog studija Odsjeka produkcije pri Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.

Producentica izložbe Ivona Zulim povezala je mladu umjetnicu Zrinku Ružičić, akademsku kiparicu i Martina Šatovića, studenta oblikovanja svjetla na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, koji su “Štakore” osmislili iz dvaju autorskih aspekata, tvoreći zanimljivu interaktivnu kiparsko-svjetlosnu instalaciju. Zvučnu podlogu osmislio je suradnik na projektu, glazbenik, Miro Manojlović.

Na dan otvaranja održat će se razgovor koji će voditi kustosica izložbe Maja Subotić Šušak s autorima projekta.
Iz teksta kustosice izložbe, Maje Subotić Šušak:

Autori reinterpretiraju ulogu pojedinca unutar društva i njegovih normi povezujući ga pritom s animalnim svijetom kroz postojeće iskustvo iz kiparskih i snimateljskih (svjetlosnih) praksi. Riječ je o dvoje autora koji prvi put zajedno djeluju u pokušaju da afirmiraju zajedničku kritiku društva kroz likovni izraz. Njihov rad usmjeren je na interakciju, otvaranje i prepoznavanje prostora uvida u različite uloge i situacije, stvaranju komunikacije između kiparske forme, interijera, zvuka, slike i svjetlosti. Manipulacijom svjetlosti unutar prostora unosi se dojam represije nad promatračevom slobodom gledanja i kretanja, čime se pojačava osjećaj postojanja okoline i likovnih elemenata kojima je u ukinuta sterilna, galerijsko-izlagačka karakteristika. Pozicija promatrača izložbe se u jednom trenutku mijenja, čime se nesvjesno grade elementi performansa i teatra, gdje promatrač postaje dio scene, odnosno izložbe. Sirova konstrukcija naizgled nemarnih kiparskih struktura u sinergiji s neformalnim prostorno-scenskim elementima predstave otvara prostor uvida u različite uloge i situacije.

Screenshot 2019-05-03 at 13.09.54

Suradnici na projektu:

Postav izložbe i oblikovanje svjetla /
Martin Šatović, 2.g MA studija oblikovanja svjetla

Mentori oblikovanja svjetla /
doc.art. Deni Šesnić, red. prof. art. Boris Popović

Autorica kiparskih eksponata /
Zrinka Ružičić
Kustosica izložbe i autorica tekstova/
Maja Subotić Šušak

Catering /Stanić&V

Partner: Živi atelje DK

Sponzor: Agronomski fakultet u Zagrebu
Programi u F22- Novoj akademijskoj sceni održavaju se uz potporu Ministarstva kulture RH.

Autor: wpaduadmin