događanje

događanje

30 / 09 / 2019

Poziv na promociju knjige Jasne Jasne Žmak

Predavanje-kao-izvedba-naslovnica

Pozivamo Vas  na promociju knjige Predavanje kao izvedba, izvedba kao predavanje – o proizvodnji znanja u umjetnosti, dr. sc. Jasne Jasne Žmak, docentice na Akademiji dramske umjetnosti. Knjigu je objavila izdavačka kuća Leykam International.

Promocija će se održati u srijedu 9.10. u 19h u dvorani F22 Akademije dramske umjetnosti na adresi Frankopanska 22.

Na promociji će govoriti dr.sc. Una Bauer, doc., dr.sc. Goran Pavlić, doc. te urednica knjige Eugenia Ehgartner.

Knjiga “Predavanje kao izvedba, izvedba kao predavanje – o proizvodnji znanja u umjetnosti” prva je znanstvena studija dramaturginje Jasne Jasne Žmak u kojoj se autorica hvata ukoštac jednim od najpopularnijih umjetničkih žanrova u polju suvremene izvedbe – izvedbenim predavanjem. Usprkos svojoj rasprostranjenosti u praksi, kao format koji izrasta na razmeđu između umjetničkog i akademskog, izvedbenog i teorijskog, izvedbeno predavanje, ovaj je žanr u teorijskoj literaturi dosada bio iznenađujuće zanemaren. Oslanjajući se na retoričke žanrovske studije te kroz analizu radova nekolicine istaknutih autora(Mladen Stilinović, Hito Steyerl, Ivana Müller, Xavier Le Roy, Carolee Schneemann, Andy Warhol…) Žmak ocrtava povijesne, konceptualne i formalne okvire ovog žanra podsjećajući pritom na vitalnu važnost alternativnih, neznanstvenih modusa proizvodnje znanja koje je umjetnočko polje u stanju aktivirati.

Biografija autorice

Jasna Jasna Žmak radi kao dramaturginja, spisateljica i scenaristica. Diplomirala je dramaturgiju na Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu gdje danas radi kao docentica. Doktorirala je na poslijediplomskom Doktorskom studiju književnosti, izvedbenih studija, kulture i filma na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Iz recenzija

Obrazovni obrat i pedagogizacija umjetničkog polja u posljednjih su dvadesetak godina bitno pomaknuli naglasak u istraživanjima umjetničke prakse sa samih formalnih obilježja umjetničkih djela na njihovu instrumentalizaciju, napose u vidu (implicitne) nužde da se i u tom polju proizvodi znanje. Žmak stasanje izvedbenog predavanja smješta upravo u tu točku, određujući ga kao kritički uzvrat na institucionalne pritiske akademskog polja. [...] I u uže metodološkom, kao i šire epistemološkom smislu, rukopis predstavlja osvježenje u hermetičnom diskursu izvedbenih studija.
Goran Pavlić
Imajući na umu kroničnu zapostavljenost formata izvedbenog predavanja, ne samo u domaćim već i globalnim okvirima, ovaj rad ostvaruje značajan doprinos u polju teorije, povijesti i sociologije umjetnosti, a zahvaljujući originalnoj ideji o genezi samog formata, koja zahvaća u šire polje odnosa znanosti i umjetnosti, a tiče se neoliberalnih pritisaka na akademsko i umjetničko polje, donosi i neke značajne teze o razvojnim linijama suvremenih umjetničkih formata koji nastaju u domeni umjetnosti kao istraživanja. [...] Pokazujući načine na koji umjetnost može aktivirati neuralgične točke suvremene znanstvene misli, istovremeno dokazujući vlastiti potencijal za razvoj mišljenja rad predstavlja značajnu točku argumentacije u artikulaciji važnosti autonomije umjetničkog polja, posebice u vremenu kada je ono suočeno sa pritiscima dokazivanja vlastite “korisnosti”.
Suzana Marjanić

Print Friendly, PDF & Email

Autor: Tea Jerić-Zanini

Radno vrijeme
radnim danom: 8-21 sat

subotom: 8-14 sati

Smotra 2023.

NISMO TRAŽILE!

web stranica posvećena temi seksualnog uznemiravanja na ADU

Adu brošura
Radio drame
promo video

Kontakti