30 / 11 / 2021

Opera-basna ‘Životinjska farma’ premijerno izvedena u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski

Inia Herencic - Zivotinjska farma

Povodom 100. obljetnice osnivanja Muzičke akademije, kao izbor za studentsko uprizorenje s ciljem operne suradnje sastavnica Sveučilišta u Zagrebu koje se već tradicionalno održava jednom godišnje od 2009. godine, 27. studenog 2021. u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski premijerno je izvedena opera-basna ‘Životinjska farma’ renomiranog hrvatskog skladatelja Igora Kuljerića pod ravnanjem Mladena Tarbuka te u režiji Krešimira Dolenčića i ko-redateljice Kristine Grubiše.

Opera-basna, skladana prema istoimenom romanu britanskog pisca Georga Orwella, imala je preizvedbu na Muzičkom biennalu Zagreb 2003. godine te je ovo bilo prvi put da se od tad opera postavlja. U svojoj glazbenoj adaptaciji, Kuljerić je uključio niz glazbenih žanrova – mjuzikl, jazz, pop, operu, duhovne pjesme te je vokalnom obilju od stotinjak pjevača na sceni pridodao pratnju simfonijskog orkestra.

Opera je idealna za studentsko uprizorenje upravo zbog velikog broja likova te bogat orkestralni i zborni slog te su ju ovom prilikom izvodili solisti, Simfornijski orkestar i Zbor Muzičke akademije pod ravnanjem dirigenta i profesora Muzičke akademije Mladena Tarbuka, a reprizom je ravnao student Mateo Narančić.

Uz studente Muzičke akademije, Akademije likovnih umjetnosti te Tekstilno-tehnološkog fakulteta sudjelovali su i studenti Akademije dramske umjetnosti.

*foto: Palma Poljaković, Inia Herenčić

Palma Poljakovic - Zivotinjska farma