Međunarodna suradnja

06 / 04 / 2022

LINK – regionalna platforma za kolaborativno učenje

LINK – regionalna platforma za kolaborativno učenje // “Collaboration in the contemporary performing arts: new production models from crisis to opportunity”

Link-final

LINK istražuje nove modele učenja u obrazovnim praksama i politikama, kroz horizontalni model akademskog umrežavanja kao platformu za kolaborativno učenje. Ovaj model potiče stvaranje mreže odsjeka umjetničkih akademija u regiji na kojima se istražuje kazališna produkcija, kao i suradnju kroz gostujuća predavanja, masterclassove, panel diskusije i kolektivne zadatke studenata u digitalnom okruženju. Format platforme LINK omogućuje stvaranje novih zajednica budućih profesionalaca u području kazališne produkcije u regiji te potiče aktivnu razmjenu i suradnju nastavnika i studenata, formirajući regionalnu učionicu koja postaje mjesto ispreplitanja nastavne aktivnosti sa zajedničkim vrijednostima.

Potaknuti novim uvjetima, u prošloj akademskoj godini nastavnici Janko Ljumović, izv. prof. art. (Fakultet dramskih umjetnosti, Cetinje), dr. sc. Jovana Karaulić, asist. (Fakultet dramskih umjetnosti, Beograd) i Ana Letunić, doc. art. (Akademija dramske umjetnosti, Zagreb) održali su nekoliko online predavanja i radionica na teme digitalne transformacije kazališnih festivala, repertoarnih strategija i kuriranja u izvedbenim umjetnosti za studente triju akademija u regiji. U ovoj akademskoj godini inicijativa se formalizira u istraživački projekt LINK čiji je fokus na promišljanju društveno odgovorne kulturne produkcije te razne manifestacije odgovora umjetnika i kulturnih radnika na društvenu, okolišnu, zdravstvenu i ostale krize (koncept „green theatrea“, dostupnost i digitalizacija izvedbenih umjetnosti, održivost organizacija koje djeluju u prekarnim uvjetima kroz strategiju umrežavanja itd).
U okviru projekta će se tijekom travnja održati četiri online predavanja i diskusije, putem platforme Zoom, namijenjena studentima odsjeka produkcije i ostalih studija svih triju akademija.

Raspored održavanja predavanja:

11.4. u 15:00 sati – Miroslav Minić: Teatar kao sredstvo za promociju međukulturnog dijaloga među mladima. Studija slučaja: Antigone 2.0 Mediterranean (moderira: Janko Ljumović, red. prof.)

13.4. u 15:00 sati – Biljana Tanurovska – Kjulavkovski: Strategies of development and transformations from project to institution, or other initiatives. Would that be possible in our turbulent contexts? (moderira: Ana Letunić, doc. art.)
19.4. u 15:00 sati – Thaddeus Phillips: How to perform LIVE on the New Stage of the World Wide Web (moderira: dr. sc. Jovana Karaulić, asist.)
25.4. u 15:00 sati – Marta Keil: The work is always elsewhere – on curating as practice of thinking-with (moderira: Ana Letunić, doc. art.)

Istraživački projekt “LINK – metode suradničkog učenja kroz horizontalni model akademskog umrežavanja” odvija se uz podršku Sveučilišta u Zagrebu, a voditeljica projekta je Ana Letunić, doc. art.

Svim predavanjima moguće je pristupiti putem linka:

Autor: Štefica Bartolin