03 / 02 / 2023

ADU na Erasmus+ radionici u Mađarskom nacionalnom kazalištu

Osmero studenata Akademije dramske umjetnosti s odsjeka dramaturgije, filmske i televizijske režije, glume, snimanja te kazališne režije od 31. siječnja do 4. veljače 2023. sudjeluje na drugom dijelu radionica / aktivnosti učenja, poučavanja i osposobljavanja (LTTA) u okviru Erasmus+ projekta Interdisciplinarni dijalog.

foto ltta budapest

Projekt okuplja 5 umjetničkih visokih učilišta iz Europe i Oceanije: European Theatre and Film Institute – ETFI (Belgija), Stockholm University of Arts (Švedska), Hungarian University of Agriculture and Life Sciences (Mađarska), Edith Cowan University – The Western Australian Academy of Performing Arts (Australija). U trogodišnjem istraživačkom projektu po troje nastavnika i po šestero studenata različitih usmjerenja iz svake od navedenih institucija razvijat će novu metodologiju rada u izvedbenim umjetnostima.

Prvi set radionica održan je u rujnu 2022. u Zagrebu s hrvatskim nastavnicima doc. art. Majom Marjančić, doc. art. Ivanom Zelićem i doc. art. Goranom Ferčecom. U Budimpešti,u Mađarskom nacionalnom kazalištu, radionice za studente vode mađarski kazališni umjetnici i nastavnici: Kitty Keri, Peter Uray, Andras Kozma, Gabor Ujlab i Attila Vidnyánszky.

Od studenata u projektu sudjeluju:
Patrik Sečen, 1. god. diplomskog studija kazališne režije
Anja Jogunica, 2. god. preddiplomskog studija glume
Nikolina Krupec, 2. god. preddiplomskog studija glume
Vanesa Vidaković Natrlin, 2. god. preddiplomskog studija glume
Lucija Marković, 2. god. preddiplomskog studija dramaturgije
Nina Anđelković, 2. god. preddiplomskog studija dramaturgije

Uz njih, u projektu su I studentica filmske i televizijske režije, Tihana Martinjak te studentica snimanja, Dora Čaldarović, koje su uz mentorice doc. art. Inu Bijelić i Jelenu Modrić, zadužene za izradu video priručnika koji nastaje kao rezultat svih projektnih aktivnosti.

Na mađarskoj radionici, uz studente, je prisutna i doc. art. Maja Marjančić s Odsjeka glume.

Autor: Štefica Bartolin