27 / 06 / 2023

In memoriam izv. prof. art. Koraljka Hrs (1941. – 2023.)

Scan10088

25.06.2023. godine napustila nas je dramska glumica i dugogodišnja nastavnica Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, kolegica i prijateljica Koraljka Hrs.

Koraljka Hrs (pravo ime Marija Kincl) rođena je u Zemunu 21. listopada 1941. godine. Nakon završene gimnazije na Sušaku, upisuje studij glume na Akademiji za kazališnu umjetnost u Zagrebu. 1974. godine diplomirala je kao jedna od najtalentiranijih studentica. 1965. godine dobila je stalni angažman drame Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu gdje ostaje sve do 1993. godine. Tumačila je uloge raznovrsnih žanrova širokoga interpretativnog registra, od mladih naivka i ljubavnica do tragičkih heroina. Minimalnim izražajnim sredstvima, suptilno doziranim humorom ili diskretno prožetim tragičnim suzvučjima stvarala je osebujan lica donoseći nove poglede i na klasičnu i na suvremenu dramsku književnost. Istaknula se kao Lisette (C. Goldoni, Veliki smiješni rat), Honey (E. Albee, Tko se boji Virginije Woolf), Agnès (J. B. P. Molière, Škola za žene), Nina (A. P. Čehov, Galeb), Estelle (J. P. Sartre, Iza zatvorenih vrata), Deša i Pavle (I. Vojnović, Dubrovačka trilogija – Allons enfants i Suton), Frizerka (G. Grass, Plebejci uvježbavaju ustanak), sedam različitih uloga (A. Ayckbourn, jednočinke Zabune), Petrunjela (M. Držić, Dundo Maroje), Ofelija (W. Shakespeare, Hamlet), Gruba (M. Držić, Grižula), Hermija (W. Shakespeare, San ivanjske noći), Enka (R. Marinković – K. Spaić, Kiklop), Luisa Strozzi (A. de Musset, Lorenzaccio), Goja (M. Benetović, Hvarkinja), Gemma Polić (S. Šnajder, Kamov – smrtopis), Nataša (M. Bulgakov, Majstor i Margarita), Hermina Šumovska (Č. Prica, Ostavka), Lady Hurf (J. Anouilh, Ples lopova) i Jess (M. Norman, Laku noć, majko), Doktor Ponkracijuš (anonimni autor, Hipokondrijakuš), Ela (A. Bukvić Homo novus), Generalica Beatrix-Bee Barsutov (M. Crnjanski London), Gretchen (E. Canetti Svadba), Salammbo (J. Giroudoux, Ondine) i mnoge druge. Osim u matičnom kazalištu nastupala je u Teatru &TD, Kazalištu Marina Držića u Dubrovniku, te na Dubrovačkim ljetnim igrama. Surađivala je s našim najboljim kazališnim redateljima poput Koste Spaića, Joška Juvančića, Mladena Škiljana, Ivice Kunčevića, Krešimira Dolenčića, te gostujućim redateljima poput Horee Popescu. Glumila je u filmovima Bravo maestro (1978), U raljama života (1984) R. Grlića i Zločin u školi (1982) B. Ivande. Dobitnica je Nagrade »Dubravko Dujšin« 1978. godine.

1993. godine postaje docenticom na Odsjeku glume Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu gdje ostaje sve do odlaska u mirovinu. Svojom neposrednošću, briljantnim uvidima, britkošću, humorom, prijateljskom podrškom i toplinom osvaja srca mnogih generacija studenata glume.

In memoriam izv.prof.art. Koraljka Hrs

Iza najudaljenije zvijezde i svetišta najčvršćega sna:

Teško da će itko u našem postupnom napredovanju znati tako jednostavno biti s nama, bez
potrebe da otkrhne išta od međusobna postojanja, da povrijedi ono najljepše što je mašta mogla
dati. Hvala ti, draga Koraljka!

Za Odsjek glume, njegove studente i nastavnike, one bivše, sadašnje i buduće

Ivana Buljan Legati

Posljednji ispraćaj bit će u četvrtak, 29. lipnja 2023. godine u 14 sati na Krematoriju zagrebačkog groblja Mirogoj.

Misa zadušnica bit će u petak, 30. lipnja 2023. godine u 18,30 sati u crkvi Sv. Blaža u Zagrebu.

Autor: Nina