15 / 11 / 2023

‘Seminar za prohujala vremena (i bolje sutra)’ u dvorani F22

seminar

Dvodnevni Seminar za prohujala vremena (i bolje sutra) u fokusu ima noviju povijest omladinske / kulture mladih kao prostora eksperimenta, alternative, propitivanja postojećih društvenih i estetskih normi; kao postavljačice pitanja i pokretačice promjena. Kroz tribine i predavanja koja se održavaju 20. i 21. studenog u dvorani F22 (Frankopanska 22), Seminar će okupiti sudionike_ce i istraživače_ice omladinske / kulture mladih od ‘68. do danas u raspravi o kontekstima s obzirom na koje (ili usprkos kojima) su mladi kroz različite periode stvarali, a posebnu pažnju posvetit ćemo društveno-političkim i institucionalnih okvirima (i preprekama) za njihovo stvaralaštvo.

Nakon gašenja i erozije onog dijela kulturnog sustava koji je u jugoslavenskom periodu služio mladima, a u koje ubrajamo omladinske centre te studentsku kulturnu infrastrukturu, od devedesetih godina nadalje nositeljicom eksperimenta postaje živa scena koja stasa izvan institucija, odnosno izvire iz nezavisne kulture. Program Seminara podijeljen je u dva dijela koji odražavaju ovaj vremenski i kulturni rez, a koji se ogleda i u terminološkom prijelazu s ‘omladinske’ na ‘kulturu mladih’. Prvi segment (20.11.) u fokusu će imati omladinsku kulturu do ‘90-ih, a drugi (21.11.) kulturu mladih od ‘95. do danas.

PONEDJELJAK 20. studenoga

13-14 sati
PREDAVANJE Marija Krnić Omladinsko stvaralaštvo kao prostor progresije
- prezentacija istraživanja omladinske i studentske kulture udruge Kurziv

14-16:30 sati
TRIBINA Omladinska kultura od sedamdesetih do devedesetih
- sudjeluju Ivica Boban, Barbara Borčić, Vladimir Gudac, Goran Sergej Pristaš, Marko Zubak, Igor Ružić (moderator)

16:30-17 sati
Lagani ručak za sudionike_ce i publiku

17- 18 sati
PREDAVANJE Una Bauer Relacionost, situiranost i osjetljivost – institucionalni paradoksi prema boljem sutra
- više o predavanju dostupno je na https://bit.ly/paradoksipremaboljemsutra

UTORAK 21. studenoga

14 sati
PREDAVANJE Sanja Sekelj O devedesetima kroz likovnu kritiku

15-17 sati
TRIBINA Kultura mladih od ’95. do danas
- sudjeluju Romana Brajša, Maja Kovač, Ana Kršinić Lozica, Sunčica Ostoić, Nataša Rajković, Ana Kovačić (moderatorica)

Više o programu i sudionicima_ama doznajte na https://bit.ly/seminarzaprohujalavremena

***
Seminar je nastao u suradnji s Akademijom dramske umjetnosti.
Autor vizuala: Zoran Đukić

***
Program dio je projekta Svijet oko nas – očuvanje kritike u regiji podržanog od strane Zaklade Kultura nova i projekta Testing Ground: Reparative Practices for New Cultural Ecosystem koji se provodi uz potporu Europske unije.
Program podržavaju Ministarstvo kulture i medija RH, Gradski ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Zaklada Kultura nova i Program Kreativna Europa Europske komisije.