10 / 10 / 2016

Gostovanja Odsjeka plesa

OTVORENJE MONOPLAYA (1)-2

Nakon ranije ostvarenih gostovanja u sklopu izvedbenih projekata 3. godine BA studija suvremenog plesa – izvedbenog smjera, Odsjek plesa pri Akademiji dramske umjetnosti ovog je ljeta ostvario nekoliko novih gostovanja, od kojih je prvo bilo ono na Festivalu plesa i neverbalnog kazališta Svetvinčenat u srpnju ove godine, gdje je izvedena predstava „Sale“.

Predstava u koreografiji Ksenije Zec nastala je 2009. godine u suradnji sa Studijem za suvremeni ples, a posjetitelji festivala mogli su je vidjeti u obnovljenoj verziji, nastaloj unutar kolegija Repertoarna radionica Odsjeka plesa, premijerno izvedenoj u lipnju ove godine. U njoj su sudjelovali, pod mentorstvom Ksenije Zec (izv. prof.) i Petre Hrašćanec (doc.art.), a u asistenciji studentice Nikoline Medak, studenti 1. godine BA studija suvremenog plesa – izvedbenog smjera: Anđela Bugarija, Ema Crnić, Marta Habulin, Gendis Putri Kartini, Eva Kocić, Šimun Stankov i Una Štalcar-Furač, uz studente Odsjeka glume, Uga Koranija i Andreja Kopčoka te pročelnicu Odsjeka plesa, Andreju Jeličić (doc.art.). Studentice Ema Crnić, Marta Habulin, Gendis Putri Kartini, Eva Kocić i Una Štalcar-Furač, osim u koreografiji „Sale“, sudjelovale su i u izvedbi predstave „A House in Asia“, španjolske kazališne kompanije Agrupación Senor Serrano, nastale pod autorstvom Alexa Serrana, Paua Palaciosa i Ferrana Dordala.

Uslijedilo je gostovanje na Monoplay – festivalu sola, u kolovozu ove godine, čije su otvorenje osmislili i izveli studenti 1. godine BA studija suvremenog plesa – izvedbenog smjera: Anđela Bugarija, Ema Crnić, Gendis Putri Kartini, Eva Kocić, Šimun Stankov i Una Štalcar-Furač, koji su kasnije, kao dio programa samog festivala, izveli i svoje solo radove nastale unutar kolegija Koreografija 2, pod mentorstvom Irme Omerzo (umj. asistent). Tako je Ema Crnić predstavila svoju koreografiju „Duet“, u izvedbi Eve Kocić, Martina Tomić „Između“ u izvedbi Gendis Putri Kartini, Šimun Stankov „17:06“, u izvedbi Eme Crnić, i Una Štalcar-Furač solo „Pola toga sam umislila. Ostalo postoji.“, u vlastitoj izvedbi. Također, na festivalu je sudjelovala i koreografija „…šš.šš…šš.šŠ.Š.ššŠšškrčkrshhššš…ŠŠšššštktkt…ktkRrrč…čkčkšŠŠŠŠš……..šŠŠsŠtk.“, autorice Nikoline Medak, realizirana pod mentorstvom Nikoline Pristaš (doc.art.) u sklopu nastave Koreografija 5, na 3. godini BA studija suvremenog plesa – izvedbenog smjera. Koreografija je nastala u suradnji s plesačicom Danijelom Vukadinović, također studenticom 3. godine BA studija suvremenog plesa – izvedbenog smjera, koja ju je i izvela.

Svoje iduće gostovanje, Odsjek plesa imao je početkom ovog rujna u Osijeku, u sklopu programa Barutana 016, gdje su predstavljeni završni projekti studentica 3. godine BA studija suvremenog plesa – izvedbenog smjera, Marte Krešić i Nikoline Medak. Marta Krešić tom je prilikom izvela solo naziva „Prostori bez ulaza“, nastao pod mentorstvom Nikoline Pristaš (doc.art.), a premijerno izveden na Odsjeku plesa u lipnju ove godine. Drugi predstavljeni rad, „Eye Sea I See“, Nikoline Medak, nastao je u suradnji s izvođačicama, studenticama 1. godine studija, Unom Štalcar-Furač i Emom Crnić, a pod mentorstvom Ksenije Zec (izv.prof) i Saše Božića (doc.art.) te u koprodukciji Akademije dramske umjetnosti i Teatra &TD.

Tim je gostovanjima Odsjek plesa pri Akademiji dramske umjetnosti uspješno predstavljen na eminentnim hrvatskim festivalima međunarodnog karaktera koji, unutar svojih programa, potiču afirmiranje plesne umjetnosti. Tako je Odsjek plesa nastavio svoju praksu kojom upoznaje profesionalnu plesnu scenu i zainteresiranu javnost s vlastitim djelovanjem i studentima koji će dijelom profesionalne scene tek postati.SALE - ODSJEK PLESA (4)

Autor: Tea Jerić-Zanini