21 / 09 / 2023

Otvorenje diplomske izložbe Nike Mokos ‘Tamo sam gdje me nema’

Tamo sam gdje me nema

Otvorenje diplomske izložbe Nike Mokos Tamo sam gdje me nema bit će održano u utorak 26. rujna u 19 sati u ADU Galeriji f8 (Trg Republike Hrvatske 8, Zagreb). Izložba je dio programa kojim ADU Galerija f8 predstavlja Ciklus diplomskih izložbi studenata Katedre za fotografiju na Odsjeku snimanja Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.

Izložba ostaje otvorena do 7. listopada, radnim danom od 12 do 19 sati, a subotom od 10 do 15 sati.

U izjavi o radu Nika Mokos navodi:
“Predmeti igraju važnu ulogu u izgradnji identiteta i mogu postati svojevrsna ekstenzija osobe. Nakon prestanka života, odraze bliskih osoba koje smo izgubili pronalazimo u njihovim predmetima. U procesu tugovanja, oni postaju metonimijski tragovi tjelesne odsutnosti.  Kroz umjetničko-istraživački rad, prikupljala sam osobne predmete putem kojih se ljudi vežu za izgubljene voljene pokojnike. Bliske osobe potaknula sam da izdvoje predmet koji najbolje opisuje voljenu osobu te da zapišu sjećanja na taj predmet.
Prema konceptu heterotopnih prostora francuskog filozofa Michela Foucaulta, kao bitan vizualni element rada uvela sam ideju zrcala. Na tragu te misli, fotografirala sam prikupljene predmete arhaičnom tehnikom mokrog kolodija na staklenoj ploči iz 19. stoljeća. Procesom fotografiranja, izvedeni radovi na staklu postaju unikatni fotografski objekti, a fotografija predmeta postaje prostor zrcala, istovremeno stvarnost i imaginacija.”

Nika Mokos rođena je 1995. godine u Zagrebu. Nakon završenog diplomskog studija na Fakultetu političkih znanosti, upisuje diplomski studij Fotografije na Akademiji dramske umjetnosti. Fotografski rad Suštine izložila je 2020. godine u Galeriji Greta, te na grupnoj izložbi u Ženevi pod nazivom Četiri hrvatska autora u jednom prostoru. U nastavnom procesu na 1. godini diplomskog studija razvila je rad Iskustvo međuprostora. Kroz fotografski rad bavi se istraživanjem društvenih fenomena, identiteta i memorije.

Mentori diplomskog rada su doc. art. Bojan Mrđenović i doc. dr. sc. Iva Prosoli.

Rad je realiziran uz pomoć izv. prof. art. Vjerana Hrpke, suradnika studentice u fotokemijskom procesu.

Dizajn vizualnih komunikacija: Ivan Klanac i Roko Jurjević (Plac studio)