23 / 02 / 2024

Muzej Prigorja: Nikola Tanhofer: Zatamnjenje – odtamnjenje, otvorenje izložbe i projekcija filma H-8… 29. veljače 2024. u 19 (20) sati

Tanhofer pozivnica I+F

NIKOLA TANHOFER: ZATAMNJENJE – ODTAMNJENJE
Izložba

mjesto održavanja: Muzej Prigorja, Trg Dragutina Domjanića 5, Sesvete
datum početka/završetka: 29. veljače – 26. travnja 2024.
otvorenje: 29. veljače u 19:00 sati
radno vrijeme Muzeja: radnim danima 10 – 19 sati
ulaz: besplatan
organizator: Muzej Prigorja
autori izložbe: Silvestar Kolbas i Diana Nenadić

+ Projekcija filma H-8…
mjesto održavanja: NS Sesvete, Trg Dragutina Domjanića 6, Sesvete
datum: 29. veljače 2024.u 20 sati
ulaz: besplatan
organizator: Muzej Prigorja

U susret stotoj godišnjici rođenja Nikole Tanhofera (1926. – 2026.), Muzej Prigorja u njegovim rodnim Sesvetama otvara 29. veljače izložbu „Zatamnjenje – odtamnjenje“, koja će prikazati karijeru, filmski život te mnoga filmska i druga stvaralačka umijeća nezaboravnog hrvatskog snimatelja, scenarista, redatelja i pedagoga, a pratećim programom u kinu Narodnog sveučilišta Sesvete podsjetiti na njegova najznačajnija filmska djela.
Iako će izložbom dominirati Tanhoferov kultni film H-8… iz 1958., po novomilenijskim anketama kritičara najbolji hrvatski film svih vremena, postav kroz nekoliko cjelina – fotografijama, plakatima, rukopisima, arhivskom građom i artefaktima, prikazuje cjelokupnu stvaralačku putanju velikog i višestrano talentiranog filmaša. Ona započinje kasnih 1940-ih snimanjem filmskih novosti te suradnjom na ranim filmovima B. Marjanovića, B. Bauera i K. Golika, nastavlja se samostalnim režijama sedam igranih filmova raznih žanrova, televizijskih emisija i jedne televizijske serije, potkraj šezdesetih godina usmjerava prema pedagoškom radu te pisanju o filmskoj fotografiji i snimateljskoj profesiji, a 1980-ih i eksperimentiranju na polju kompjutorske grafike. Izložba će upozoriti i na neke od Tanhoferovih tehničkih inovacija u doba kada je profesionalna kinematografija još bila u povojima ‒ zbog kojih su ga kolege nazvale filmskim „začinjavcem“, te na njegova brojna filmska umijeća koja su mu donijela naslov „neumornog filmskog desetobojca“.

Filmski program u kinu Narodnog sveučilišta Sesvete započinje iste večeri, a sastoji se od, prema sudu kritike, njegovih najboljih igranih filmova (dugometražni Nije bilo uzalud, 1957.; H-8…, 1958.; Dvostruki obruč, 1963. i srednjemetražni Klempo, 1958.), te kratkih filmova drugih redatelja koje je Tanhofer kreativno obilježio svojim snimateljskim radom. Također u okviru pratećeg programa, Knjižnica Sesvete ugostit će 5. ožujka 2024. tribinu na kojoj će živući Tanhoferovi suradnici, bivši studenti, kolege i filmolozi evocirati jedinstveni lik i djelo filmskog velikana i zaslužnog Sesvećana.

Izložbu i popratni program, u suradnji s Hrvatskim državim arhivom, koncipirali su filmski snimatelj i redatelj Silvestar Kolbas te filmska kritičarka Diana Nenadić, uz dizajnersku podršku Tomislava Mrčića, a sufinancirali Gradski ured za kulturu i civilno društvo grada Zagreba, Ministarstvo kulture i medija RH te Hrvatski audiovizualni centar.

Izložba se otvara 29. veljače u 19 sati i ostaje otvorena do 26. travnja 2024. godine.

P R O G R A M: ( – ulaz na sva događanja je besplatan – )

Izložba u Muzeju Prigorja:

29. 2. u 19 sati / otvorena do 26. 4. 2024. /

Filmske projekcije u kino dvorani NS Sesvete:

29. 2. u 20 sati
H-8…, dugometražni igrani, r. Nikola Tanhofer, pr. Jadran film, 1958., 35 mm, c/b, 105’

5. 3. u 20 sati
NIJE BILO UZALUD, dugometražni igrani, r. Nikola Tanhofer, pr. Jadran film, 1957., 35 mm, c/b, 97′

12. 3. u 20 sati
OGLEDALO, kratkometražni igrani, r. Ante Babaja, k. Nikola Tanhofer, pr. Jadran film, 1955., 35 mm, c/b, 13’25’’
PES ZA PETSTO, kratkometražni igrani, r. Ivo Škrabalo, k. Nikola Tanhofer, pr. Zagreb film, 1962., 35 mm, c/b, 13’
KLEMPO, srednjemetražni igrani, r. Nikola Tanhofer, pr. Zora film, 1958., 35 mm, boja, 40’