Alumni

06 / 10 / 2016

Uspješna filmska godina Ksenije Marinković

Nikada nisam izgubila onu prvotnu potrebu i elan zbog kojeg sam se počela baviti glumom.

Ksenija Marinkovic profile

Shvatila sam da sam čovjek koji se na takav način može najbolje izraziti. Gluma mi je ostala jednako zanimljiva te i dalje imam jednaku potrebu baviti se njome. I dalje mi je jednako izazovna. (iz intervjua Večernjem listu)

Fotografija preuzeta s: http://www.altcine.com/

Ksenija Marinković ove godine niže uspjehe jedan za drugim s trima filmovima koje je snimila prošlu i ovu godinu – Ogrestinim S onu stranu, Nujićevim Truba i Grlićevim Ustavom Republike Hrvatske.

Glumu je diplomirala 1988. na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, a od 1989. je stalna članica ansambla Zagrebačkog kazališta mladih, u kojemu je  sudjelovala u pedesetak predstava. Osim u ZKM-u nastupala je u Glumačkoj družini Histrion (Grička vještica), Teatru ITD (Budi se lijepaGorki, gorki mjesec), TeatruUlysses na Brijunima (Kralj LearHamletPijana noć 1918), u GDK-u Gavella (Ludi dani,LedaCloser) te u mnogim nezavisnim kazališnim skupinama.

Glumila je u desetak filmova, a posljednjih godina u Snivaj, zlato moje Nevena Hitreca,Zapjevaj nešto ljubavno Gorana Kulenovića te Moram spavat’ anđele Dejana Aćimovića. Glumila je u dvadesetak televizijskih serija, filmova i televizijskih drama (BumerangOdmori se, zaslužio siBitange i princezeKazalište u kući..).

Za ulogu Hanke u predstavi Zaštićena zona Dušana Jovanovića dobila je nagradu Zlatni smijeh (2002.) da Danima stire, a za ulogu u predstavi S druge strane Nataše Rajković i Bobe Jelčića nagradu Marul za glumačko ostvarenje, Nagradu Veljko Maričić za najbolju žensku ulogu te Vjesnikovu Nagradu Dubravko Dujšin (sve tri 2007.).

Novije ZKM-ove predstave u kojima glumi: Kako smo preživjele S. Drakulić, Bergmanove žene N. Rudkovskoga, Galeb A.P. Čehova, Leda M. Krleže, Žena bez tijela M. Matišića,Žuta crta J. Zeha – C. Roos, Idiot F. M. Dostovskoga, Moj sin samo malo sporije hoda I. Martića, Ružno pače H. C. Andersena – I. Martinića, Buđenje proljeća F. Wedekinda, GaražaZ. Mesarića, Sedam dana u Zagrebu T. Štivičić, Zagrebački pentagram F. Šovagovića – I. Rajkija – N. Mitrović – D. Karakaša – I. Vidića, Polet G. Granouilleta, Krijesnice T. Štivičić,Veliki Gatsby F. Scotta Fidgeralda, Ana Karenjina L. N. Tolstoja, S druge strane N. Rajković – B. Jelčića, Vrata do S. Lacka Vidulića, Draga Elena Sergejevna Lj. Razumovske.

Od početka sezone 2015./16. agažirana je kao prvakinja Drame Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu.

Autor: Tea Jerić-Zanini