16 / 01 / 2024

Projekcija studentskih vježbi ‘ADU_DRIVE’ u organizaciji Udruge F420

WhatsApp Slika 2024-01-13 u 16.40.27_760fa936

Program ADU_DRIVE, inspiriran Google Drive arhivom Akademije na kojoj se nalaze tisuće vježbi studenata ADU-a, a koje često ondje i ostanu zakopane, donosi te vježbe u projekcionističku dvoranu Akademije.

U trećem izdanju, prvom u novoj godini, organizatori donose presjek žanrovskih filmova nastalih pod palicom alumna i studenata filmskih odsjeka ADU-a. Na već poznatoj lokaciji, u dvorani 016 u podrumu Akademije dramske umjetnosti, u redovnom terminu u četvrtak 18. siječnja u 19 sati bit će moguće pogledati selekciju Tadije Čalukovića, studenta Dramaturgije, koji poručuje:

Šta je za vas žanrovski film?

Cinici će primijetiti da ne postoji čisti žanr i možda će biti u pravu. Međutim, utisak je da se na ovim prostorima kao dominantna tendencija ističe – socijalna drama, još od bogatih filmografija jugoslovenskih sineasta do današnjih dana, uz hvale vrijedne izuzetke poput Vukotićevih Gostiju iz galaksije ili Šijanovog ostvarenja Davitelj protiv davitelja.

Utoliko se javila ideja da u ovom terminu ADU-DRIVE prikažemo one filmove koji na pravi način ispunjavaju žanrovska očekivanja publike, a koji su nastali u sklopu odsjeka filmske i televizijske režije na ADU-u. Filmovi Nikice Zdunić, Lane Zaninović, Mateja Matijevića, potom Nevija Marasovića i Borne Zidarića, kao i Andrije Mardešića i Filipa Herakovića i to iz njihovih studentskih dana, oni su koji su selektirani vodeći se onime što je za ovu temu suština: dosljednost u praćenju žanrovskih konvencija, ali nužna autentičnost i različitost bez koje nema dobrog filma.

Vjerujemo da će i studenti uživati u projekcijama i svojim dolaskom, a kasnije i otvorenim dijalogom o prikazanim filmovima, podržati razvoj žanrovske svijesti na ADU-u.

Program:

• Andrija Mardešić Krik u tmini