10 / 06 / 2024

Glumačka radionica “Psihološka gesta” u Grožnjanu

Grožnjan Čehov

Od 23. do 27. srpnja u Grožnjanu bit će održana glumačka radionica Psihološka gesta – tehnika Mihaila Čehova.

Voditelji:

Suzana Nikolić, red. prof art Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu

Elsa Valentim, Escola de Actores Lisboa, Portugal

Dr Cynthia Ashperger, School of Performance, Toronto Metropolitan University, Canada

Radionica Psihološka gesta pripada glumačkom procesu stvaranja dramske osobe, tzv. karakterizaciji.

Psihološka gesta vjerojatno je najpoznatiji alat glumačke tehnike Mihaela Čehova. To je psihofizički pokret koji budi glumčev unutarnji život. Služi kao ključ za bitne ili skrivene značajke dramske osobe i omogućuje glumcu da izrazi i utjelovi ciljeve lika na nov način. Pobuđujući snagu naše volje, Psihološka gesta volji daje određeni smjer, budi osjećaje i daje nam sažetu verziju karaktera i njegovih/njezinih odnosa. Temeljni psihofizički trening u kombinaciji sa sviješću o slikama koje glumac stvara pokretom temelj je ovog rada.

Vještine i kompetencije kao ishod učenja ove radionice su:

Geste i kvalitete: ‘Što’ i ‘Kako’ – Ciljevi – Psihološke geste lika – Arhetipovi – Odnosi – Dah i duhovnost lika – Studija scene

Za potrebe ove radionice bit će korištena drama T. Williamsa Tramvaj zvan žudnja.

„Uvećati vlastiti život na pozornici znači biti u stanju prodrijeti posvuda – u pisane riječi, u događaje oko nas i u vlastitu psihologiju, a ponajprije u geste (…) Sve se može pretvoriti u gestu s određenim kvalitetama.” (Mihael Čehov)

ENG_The Psychological Gesture